אם לא תגשימי את החלומות שלך, מישהו יעסיק אותך כדי להגשים את שלו – חלק ב’

הצהרה: הדברים הכתובים בפוסט זה הם פרי ניסיוני האישי, דעותיי ותחושותיי. ההצעות שיובאו כאן אינן מתאימות לכל אחת ומשקפות את דרך החיים שמתאימה לי.


פשרה.

ידעתי שאצטרך לוותר על אורח החיים הנוכחי כדי לבנות אורח חיים טוב יותר. אבל קו המחשבה שלי היה כזה – אני “סובלת” עכשיו, כדי ליהנות אחר כך. הפשרה במקרה שלי, בחורה רווקה ללא ילדים וללא משכנתה, היתה לחזור לגור אצל ההורים לתקופה מסויימת, עד שאני מצליחה להרים את עצמי או עד שאני מוצאת עבודה בחצי משרה (בשביל השקט הנפשי עד שההכנסות יעלו ויהפכו קבועות). הרעיון היה להישאר אצלם מספר חודשים, אבל ידעתי שגם אם זה ייקח כמה שנים ובסופן אצליח להגיע למצב של הכנסה פסיבית וחופש כלכלי ונפשי – זה שווה כל שנה נוספת שאני נשארת אצלם.

שנה וחצי מאוחר יותר

בשורה התחתונה, אני עדיין גרה עם ההורים. בשורה העליונה – חשבון העו”ש שלי במצב הטוב ביותר שהוא היה בו מאז ומעולם, הייתי בשלוש חופשות יקרות בחו”ל ועוד שתיים פחות יקרות, עבדתי במצטבר אולי שלושה חודשים על העסק שלי ואני עד היום מכניסה כסף מהדברים שאותם יצרתי עבור העסק גם לפני שנה וחצי. ההכנסות לא מטאוריות ואני לא יכולה לחיות מהן – אבל אני יודעת במאה אחוז שאם אשקיע יותר – ארוויח יותר. אני יודעת בדיוק מה אני צריכה לעשות כדי להרוויח יותר כסף. ולפני שאת חושבת לעצמך “יופי, היא גרה אצל ההורים, זה החיסכון הכי גדול” – אז כן, זה בהחלט חיסכון ענק, אבל, וכאן יש אבל גדול – מאחר ואני רווקה בלי (ילדים ומשכנתה), הרשיתי לעצמי לטוס לחו”ל חמש פעמים בשנה וחצי האחרונות, לרכוש מחשב יקר מאוד, לא חסכתי ביציאות עם חברים ולא השקעתי בעסק יותר מדיי שעות (אני עדיין צריכה לעבוד על הפרודוקטיביות שלי וללמוד לשבת “על התחת” ולעבוד בצורה רצינית יותר, מודה). אם הייתי צריכה להשכיר דירה, הייתי פשוט נאלצת לעבוד יותר שעות או לדלל בנסיעות ובחלק מההוצאות. הכל עניין של איזון.

אז מה עשיתי בשנה וחצי האחרונות? יצרתי חמישה קורסים אונליין במערכת בשם “יודמי” (כתבתי על זה בהרחבה כאן) ועשיתי מספר הדרכות של בניית אתרים ביוטיוב. הדברים האלה מכניסים לי כסף בצורה פסיבית כיום. בנוסף, קיבלתי הצעה לעבודה מהבית על פרוייקט זמני שסיפק לי הכנסה טובה לתקופה מסויימת. בעקבות הפרוייקט הזה קיבלתי מאותו מקום שהעסיק אותי הצעה להגיע ולעבוד שם באופן פיזי. המחשבה הראשונית שלי היתה “ממש לא”, אבל אז החלטתי שאך ורק אם יסכימו לתנאים שלי אקח את העבודה. וכך היה. הסכמתי להגיע לשם פעמיים בשבוע בלבד ויום נוסף לעבוד מהבית. הסכמתי לעבוד רק מעל סכום שעתי מסויים וקיבלתי אותו. והכי חשוב – ההצעה מההתחלה היתה לחצי שנה כך שידעתי שגם אם אסבול נורא, זה זמני. מאחר ואת כל מה שרציתי קיבלתי – לקחתי את העבודה. להגיד לכם שאני נהנית? ממש לא. להיפך, כל הזמן הזה בו למדתי לעבוד מהבית ולעשות כסף בעצמי בעזרת המחשב שלי רק חיזק את התחושה הלא נעימה של לבוא שוב למקום עבודה ו”לבזבז” שמונה שעות מהיום שלי על דברים שממש לא מעניינים אותי. כל יום שאני שם אני מרגישה שבזמן הזה יכולתי לעשות משהו בשביל עצמי ולהתקדם. אבל, הסיבה היחידה שלקחתי את העבודה הזאת היא הכסף – ידעתי שזה ייתן לי “מרווח נשימה” למשך חצי שנה ובמקביל אוכל להמשיך לעבוד בבית על הדברים שלי בימים אחרים.

את בטח שואלת את עצמך בנקודה הזאת – “מה אני יכולה לעשות בעצמי, איזה עסק אני יכולה לפתוח?”

אז לפני שאפרוש בפנייך כמה רעיונות, חשוב לדעת מספר דברים:

  • עבודה מהבית לא מתאימה לכל אחת. להושיב את עצמך בבית מול מחשב, בלי אנשים וחברה, בלי בוס שאומר לך מה לעשות ובלי מסגרת – זה לא קל ודורש שינוי תפיסה, הרבה כוח רצון ומשמעת עצמית. אנחנו רגילים מגיל קטן למסגרת, לאנשים שנותנים לנו הוראות, ולעשות את השינוי הגדול הזה של להיות הבוס של עצמנו ולקחת את הזמן שלנו בידיים זה לא פשוט בכלל. אם את חושבת שאת מסוגלת לכך – המשיכי לקרוא. אם את לא יודעת אם את מסוגלת לזה אבל הרעיון מוצא חן בעיניך – המשיכי לקרוא.
  • אין נוסחת קסם. או לפחות אין אחת שאני מצאתי עדיין. הדברים האלה לוקחים זמן – את פותחת עסק לכל דבר! אמנם לבנות אתר אינטרנט יכול להסתכם בהשקעה של כ-400 שקל לשנה בלבד, למי שבורכה ביכולות אוטודידקטיות ויכולות טכניות טובות, אבל אם לא תקחי את זה ברצינות ותתייחסי לזה כמו לעסק – זה לא יעבוד. חשבי על זה ככה: הרי את בכל מקרה משקיעה עכשיו כל כך הרבה שעות בעבודה עבור מישהו אחר – למה שלא תשקיעי את השעות האלה בשביל עצמך, בשביל עבודה שהיא אך ורק שלך? אז כן, חשוב לציין שמדובר בעבודה קשה ורבה אך אחרי שתרוויחי את השקל הראשון – תרגישי שאפשר להרוויח גם הרבה יותר, והסיפוק העצמי יהיה אדיר. מי שמבטיח לך נוסחה מהירה להצלחה – הייתי מתרחקת ממנו כמו מאש.
  • כדאי שתהיה לך אנגלית טובה. אין צורך לדעת לדבר ברמת שפת אם, אבל בהחלט להתנסח ולכתוב כמו שצריך. עסק דובר עברית שקהל היעד שלו הוא ישראלים בלבד הוא אפשרי – אבל ייקח יותר זמן להגיע לסכומים נאים בעסק דובר עברית בלבד. שוב, שזה לא יהיה מה שיהרוס לך את התכניות והחלומות – אפשר להקים עסק בעברית, לי יש אחד והוא הולך ומתקדם, אבל ישראל היא מדינה קטנטנה ובאופן הגיוני – כמות האנשים הפוטנציאלית אליה תפני קטנה יותר כך שחשוב לדעת מראש שזה פשוט עשוי לקחת יותר זמן.
  • לא צריך לעשות צעדים דרסטיים. אני לא אמליץ לעולם לאף אחת לעזוב את העבודה שלה כפי שאני עשיתי. לכל אחת יש את ה”מטען” שלה. לי זה התאים מאחר ואני רווקה בלי יותר מדי מחוייבויות, כך שהפשרה שעשיתי היא לחזור לגור אצל ההורים כאשר מראש ידעתי בדיוק מה אני הולכת לעשות מבחינת העסק, על מה לעבוד ואיך להתחיל. ברור ומובן לי שאם את נשואה, אם יש לך הלוואות שעליך להחזיר לבנק, משכנתה, ילדים ועוד – באמת שלא כדאי ישר “לקפוץ למים” ולעזוב הכל.
  • פשרה. כן, בשביל להתחיל לעבוד על משהו משלך רוב הסיכויים שתצטרכי להתפשר על משהו, לפחות לתקופה מסויימת. למשל – נסי לפנות 4 שעות עבודה שבועיות. נראה לך המון? ממש לא. אפשר לוותר על יציאה לארוחת ערב, על יום בחדר כושר, על תכנית טלוויזיה, על שעה או שעתיים של שינה בסופ”ש. אם את יכולה – קבעי מראש את השעות בהן תעבדי ותפעלי לפיהן! הרי יש לך בעבודה הנוכחית שעות בהן את יודעת שאת צריכה להיות במשרד – קחי את המנהג הזה גם הביתה. כבר כתבתי על חשיבות הרצינות בעניין הזה ופינוי זמן על חשבון דברים אחרים, ולו הקטנים ביותר, זאת פשרה שתידרשי לעשות – וזה לטובתך.

עכשיו, אחרי שהבהרתי כמה דברים, אם את עדיין קוראת – הגענו לשלב שכנראה הכי מעניין אותך: “מה אני יכולה לעשות? איזה עסק אני יכולה לפתוח?” על כך – בחלק ג׳.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *