אם לא תגשימי את החלומות שלך, מישהו יעסיק אותך כדי להגשים את שלו – חלק ג’

הצהרה: הדברים הכתובים בפוסט זה הם פרי ניסיוני האישי, דעותיי ותחושותיי. ההצעות שיובאו כאן אינן מתאימות לכל אחת ומשקפות את דרך החיים שמתאימה לי.הכנסה פסיבית – איך עושים את זה?

ראשית חשוב לי לציין שיש הרבה דרכים לייצר הכנסה פסיבית, אך אני אמליץ כאן על אלו שמתאימות לי במיוחד הודות לתחום העיסוק ותחומי העניין שלי. מעולם לא התנסיתי בהשקעות בשוק ההון ובנדל”ן ולכן לא אפרט אודות הכנסה מסוג זה (בשביל זה יש את הסולידית)

  • אתר נישה – בניית אתר נישה פירושו בניית אתר אינטרנט העוסק בתחום אחד והכל באתר סובב סביבו. לדוגמא – אתר בנושא צילום אקסטרים. בכוונה נתתי דוגמא מאוד ספציפית, כי זו הכוונה וכך הכי נכון לפעול. האינטרנט הוא מקום גדול ועמוס מאוד, יש אתרי אינטרנט על כל נושא בעולם. כך שאם את חובבת צילום למשל, לפתוח אתר בנושא הנרחב “צילום” כנראה לא יהיה מהלך חכם במיוחד וידרוש עבודה אינסופית של שנים רבות על מנת להגיע לעמודים הראשונים במנועי החיפוש ולבנות קהל עוקבים שיכול לייצר הכנסה. אתר נישה חייב להיות מאוד ספציפי, כמו אתר צילום אקסטרים. אם למשל הייתי מומחית בנושא צילום אקסטרים הייתי מכניסה לאתר כתבות על זוויות צילום מיוחדות, אתרי צילום מומלצים בארץ ובעולם, רעיונות לסוגי ספורט ואיך לצלם אותם. בנוסף, הייתי מבצעת ביקורות על מצלמות אקסטרים שקיימות בשוק – וכאן נכנס נושא ההכנסה הפסיבית. כחלק מהביקורות על מצלמות ואביזרים נלווים למשל, הייתי מטמיעה בכתבות קישורים לרכישת מצלמות וציוד מאתרים שמאפשרים “תכנית שותפים”. תכנית שותפים מציעה לכל מי שחפץ להצטרף אליה, לשווק מוצרים של החברה תמורת אחוזי מכירה. אחת מתכניות השותפים הגדולות והמצליחות בעולם היא אמזון. אמנם האחוזים שמקבלים על כל מכירה קטנים, אבל אמזון הוא אתר ותיק ואהוד מאוד, אנשים יודעים שהם קונים ממקום אחראי ואמין, כך שזה מעלה את הסיכוי למכירה. בנוסף, כל מי שיגיע לאמזון דרך האתר שלך וירכוש מוצר – אפילו לא את זה שאת הצעת לו, תקבלי את האחוזים. איך זה עובד? אמזון שותלים במחשב של הגולשים שלחצו על הלינק באתר שלך דבר שנקרא “עוגיה” שמחזיקה למספר ימים מסוים, כך שאם למשל העוגיה שנשתלה מחזיקה למשך 30 יום, כל מי שמגיע לאמזון דרך האתר שלך ורוכש משם מוצר כלשהו – האחוזים מהמכירה יהיו שלך. זו דוגמא אחת לתכנית שותפים. יש תכניות שותפים להמון אתרים ולהמון מוצרים – רק צריך למצוא אותם. אפשר לחפש בגוגל תכניות שותפים בנושאים שמעניינים אותך, למשל – אם באתרי אינטרנט עסקינן, כמוני, אני יכולה להמליץ על חברות אחסון אתרים ולקבל מהן סכום מסויים בכל פעם שמישהו רוכש מהן חבילת אחסון דרכי. נשמע מעניין? מוזמנת לחפש בגוגל תכניות שותפים ע”י כתיבת תחום העיסוק או תחום העניין שלך בתוספת הביטוי affiliate programs.
    באתר נישתי אפשר לשלב עוד דברים שיובילו להכנסה פסיבית, למשל – לכתוב ספר אלקטרוני ולמכור אותו דרך האתר, ליצור קורס אינטרנטי ועוד.
  • יוטיוב – אם יש לך ידע בנושא מסויים, אחד הדברים החכמים לעשות (עם אתר נישתי או בלי) הוא להתחיל ליצור סרטונים ולפרסמם ביוטיוב. למשל – סרטוני הדרכה של איפור, של לקים, של שימוש במחשב, סרטוני הדרכה בנושאים כמו ביטוחים, התנהלות כספית נכונה, גידול ילדים. את צריכה לזכור דבר אחד – יש לך ידע שאנשים מחפשים לרכוש, ואותו את צריכה לארוז לחבילה מסויימת כך שאנשים ירצו ללמוד ממך. אחד הדברים החשובים הוא להיות יצירתיים. למשל, לקחת נושא כמו ביטוח פנסיוני, דבר שאנשים נוטים “לברוח” ממנו מהסיבה הפשוטה שהם צעירים מכדי לחשוב על זה עדיין או פשוט לא מבינים בזה – וליצור סרטוני הדרכה פשוטים, מובנים, ברורים ואפילו משעשעים – כדי להנגיש את הנושא. איך מרוויחים כסף מיוטיוב? אם נמשיך עם הדוגמא הזאת של הביטוח הפנסיוני – אפשר למשל לכתוב ספר אלקטרוני כפי שכבר המלצתי מקודם, ואז – לאחר שיש לך בסיס צופים אוהד ומושבע, להמליץ להם לרכוש את הספר דרך הסרטונים. זה לא חייב להיות ספר – זה יכול להיות גם ייעוץ אישי בתשלום שתציעי למעוניינים למשל. ביוטיוב אפשר גם להפעיל אפשרות של פרסומות שירוצו על המסך בזמן הסרטונים שלך ומהם תרוויחי כסף בכל פעם שמישהו ילחץ על המודעות. אם תבני ערוץ יוטיוב מאוד מוצלח שימשוך אליו עשרות ומאות אלפי צפיות – תתחילי לראות הכנסות מהפרסומות. אבל אני חייבת להבהיר – רק ערוצים מאוד גדולים ומצליחים יכולים לעשות סכומים יפים ע”י פרסומות ביוטיוב. גם כאן חשובה היצירתיות, חשוב לקחת ברצינות את הסרטונים ולהשקיע בהם זמן ומחשבה כך שייראו מקצועיים. יוטיוב הוא עולם ענק וקשה למשוך את הצופים דווקא אליך, אבל עם רעיונות טובים וסרטונים מעניינים – זה בהחלט אפשרי. לסיכום, דרך פתיחת ערוץ יוטיוב אפשר להשיג שני דברים – או לקוחות לעסק/לאתר/למוצרי מידע, או הכנסה מפרסומות (או שניהם!).
  • קורס מקוון – כבר הזכרתי את הנושא, וארצה להרחיב עליו. מלבד אתר נישה וסרטוני יוטיוב, אופציה נוספת להכנסה פסיבית היא ע”י יצירת קורס מקוון. אני למשל, יצרתי עד היום 5 קורסים באנגלית והעלתי אותם לאתר בשם Udemy, שהוא סוג של סופרמרקט לקורסים. הקורסים שלי הם בנושאי בניית אתרים, בניית אפליקציות ועריכת וידאו. אנשים שמעוניינים ללמוד את הנושאים האלו נרשמים לקורס ואני מקבלת אחוז מהמכירה (לרוב 50%). מערכת יודמי למשל מאפשרת העלאת מספר בלתי מוגבל של קורסים בחינם, כלומר יודמי נותנים את הפלטפורמה וכל המכירה נעשית דרך האתר- כך שההתעסקות שלך היא רק מבחינת התוכן – יצירת קורס והעלתו, כתיבת פירוט עליו ומענה לסטודנטים כשיש שאלות. ישנן פלטפורמות נוספות ליצירת קורסים מקוונים, ולצערי לא מצאתי עד היום פלטפורמה טובה וראוייה ליצירת קורסים בעברית. הפתרון שלי, אם את רוצה לבנות קורס אינטרנטי בעברית, הוא לעשות זאת דרך אתר אינטרנט. ניתן למשל לבנות אתר במערכת וורדפרס ולהתקין תוסף ש”הופך” את האתר שלך לאתר של קורס מקוון. זהו נושא בפני עצמו ולא אפרט על כל התהליך כאן בפוסט, אך אם זה הכיוון שלך – כדאי להתחיל לבדוק על זה – למשל על בניית אתרים בוורדפרס, על בניית קורס מקוון בוורדפרס וכו’. יש המון מידע על כך באינטרנט. כמובן שבמידה ותבני קורס באתר שלך – לא תצטרכי להתחלק באחוזי המכירה – אך תצטרכי להביא בעצמך את הלקוחות (לעומת יודמי למשל שעושה עבודת שיווק מצויינת לקורסים ויש להם קהל לקוחות גדול). זהו גם דבר שצריך לקחת בחשבון.
  • אמאזון, איביי – בשני הנושאים האלה מעולם לא התנסיתי, אבל אני רואה המון פרסומות לקורסים בנושאים אלו באינטרנט. אני סמוכה ובטוחה שלא מדובר בתרמית – אלא בעבודה קשה ובעסק אמיתי שיכול להניב תוצאות. הרעיון הוא ליצור חנות אינטרנטית באמאזון או באיביי ולמכור מוצרים לכל העולם. יש מספר אופציות להכנסה פסיבית דרך שני האתרים האלה (למשל – לאמזון יש שירות שפותר אותך לגמרי מהחזקת מלאי בבית) והנושא בישראל נמצא בתנופה גדולה. אם זה משהו שעשוי לעניין אותך (אני מתכוונת ללמוד אותו בקרוב), אני ממליצה להתחיל לקרוא באינטרנט על בניית עסק באמזון ו/או באיביי

לסיכום: הרעיון הכללי הוא לקחת תחום עניין, נושא מסויים שקרוב לליבך – ולחשוב איך את יכולה להפיץ את הידע שצברת בו. זה יכול להיות ע”י יצירת ספר אלקטרוני, על ידי יצירת סרטוני וידאו ביוטיוב, על ידי בניית קורס מקוון, על ידי בניית אתר אינטרנט בנושא ועוד ועוד ועוד! אפשר כמובן (ואפילו מומלץ) לשלב את הכל ביחד כדי למקסם רווחים.
הרבה אנשים נוטים לומר שהכי חשוב לקחת נושא שמעניין אותך ושאת יכולה להתעסק בו כל היום כדי לשמור על מוטיבציה גבוהה. זה נכון ואם יש נושא כזה – זה מצויין. אבל, אם את מאוד אוהבת נושאים כלליים יותר כמו “מוסיקה”, “מחול” ו”אומנות” – יש בידייך שתי אפשרויות – או להתמקד בתת-נושא, כלומר לקחת חלק קטן מהתחום הכללי ולבנות סביבו את העסק ואת מוצר המידע שלך, או ללכת לתחום שהוא קצת פחות מעניין אותך, לבנות סביבו אתר נישתי ולשווק דרכו מוצרים כפי שהסברתי בתחילת הפוסט. זה אולי יהווה עבורך משהו שקצת פחות כייף לך לעסוק בו אך אם תבחרי נכון מוצרים לשיווק ע״י כתיבת פוסטים מעניינים תוכלי לבנות משהו מוצלח.

ואם הגעת עד לכאן ואת שואלת את עצמך ״אוקיי, מה עכשיו? מאיפה מתחילים?״ הייתי ממליצה להתחיל לחשוב על נושאים שמעניינים אותך שעליהם את מעוניינת לכתוב ויכולה לספק בהם ידע, ובמקביל להתחיל לחפש ביוטיוב סרטונים בנושאי אתרי נישה, קורסים מקוונים, תכניות שותפים ועוד (niche websites, online courses, affiliate marketing). בנוסף, להתחיל לעקוב ולקרוא בלוגים בנושא (כמו למשל של פאט פלין וליסה אירבי). ככה מתחילים – ולאט לאט הנושא מתגבש ואז אפשר להתחיל לבנות אתר, לבנות קורס אינטרנטי, לכתוב ספר אלקטרוני, לבנות ערוץ יוטיוב לעסק ובגדול – להתחיל לעבוד!

הנה כמה ערוצי יוטיוב מומלצים בנושאים שדיברתי עליהם:

בהצלחה!

 

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *