10 טריקים שיהפכו את הפייסבוק שלכם להרבה יותר פרטי

כל מי שאומר לי שאין לו פייסבוק כי הוא אוהב את הפרטיות שלו, אני אומרת לו שהוא מדבר שטויות. מי שאומר לי שהוא לא רוצה שכולם ידעו עליו הכל – אני אומרת לו שהוא לא חייב לשתף הכל. ומי שאומר לי שהוא לא רוצה שיהיה עליו מידע באינטרנט – אני חושבת לעצמי “מי ישמע, כמה חשוב אתה, מינימום ראש המוסד”.

בטח רובכם פתחתם חשבון בפייסבוק בכמה דקות – שם, שם משפחה, אימייל, סיסמא ותאריך לידה. משם ועד להתחיל לעשות לייקים לתמונות של עוגות פרג, להגיב על סרטוני חתולים ולתייג את עצמכם בסבב קניות מטורף בעזריאלי הדרך היתה קצרה מאוד. ואז מכבים את המחשב, מתנתקים, מתחברים שוב כעבור חמש דקות בממוצע וחוזר חלילה.

ואז, ישבתם עם חבר ללאנץ’, ביום שבו הודעתם לבוס שאתם חולים. אז אי אפשר לעשות צ’ק אין, כדי שחלילה מישהו מהעבודה לא יראה וידווח.

ואז, רציתם להעלות תמונה מדייט רומנטי, אבל לא רציתם שהאקס יראה. אז וויתרתם.

ואז, רציתם לדבר בצ’אט עם הבת דודה, אבל גם ההוא החופר מחובר ועדיף פשוט לנתק את הצ’ט ולחסוך את בלבולי השכל.

בקיצור, חושבים ארבע פעמים לפני שמשתפים סטטוס, לפני שעושים צ’ק אין, לפני שמעלים תמונה, שמגיבים, שעושים לייק. כדי שההוא לא ידע שאתם שם וההיא לא תראה שאתם אונליין והספרית לא פתאום תגלה שבגדתם בה והלכתם למעצב שיער וההיא תיעלב שנרשמתם לערב שירה בציבור בלי להזמין אותה.

אז בדיוק בשביל להימנע מהדברים האלה – קבלו כמה טריקים שיעשו לכם את החיים בפייסבוק הרבה יותר פרטיים, נוחים ועם הרבה פחות רגשי אשם.

1. לא כולם צריכים לדעת שאתם אונליין | או: איך להחליט מי יראה שאתם מחוברים בצ’אט

זה הזמן להודות שאני מחוברת בצ’אט דיי הרבה, כלומר – כל זמן שאני בפייסבוק – הצ’אט פועל בצד המסך. רוב חברי הפייסבוק שלי כנראה מעולם לא ראו אותי מחוברת, מהסיבה הפשוטה שהם לא בקבוצה שהגדרתי כזאת שתראה מתי אני מחוברת. אם לא בא לכם שכולם יראו מתי אתם מחוברים, אם לא מתאים לכם לדבר עם כל אחד, אם יש לכם חברים שעולים מולכם בשניה שאתם מתחברים ולא תמיד בא לכם לפצוח איתם בשיחה  – הנה הפתרון*:

*ההגדרות בכתבה מופיעות כפי שהן בפייסבוק בשפה האנגלית.

בדף הבית, בתפריט השמאלי – לחצו על טאב Friends

ייפתחו בפניכם כמה רשימות, שבד”כ נוצרו באופן אוטומטי אם פתחתם אי פעם דף עסקי או אם הגדרתם בני משפחה, עיר מגורים וכו’.

לחצו על Create List

תנו לרשימה שם והתחילו להוסיף חברים. בסיום לחצו על Create:

fb1

ייפתח לכם עמוד עם קיר פייסבוק שבו תראו עדכונים רק מאותם אנשים שהוספתם לרשימה.

לחצו על כפתור האפשרויות שנמצא בתחתית חלון הצ’אט ואז על Advanced Settings:

fb3

 

כאן מתחיל הקסם… האפשרות הראשונה היא לפתוח את הצ’אט לכוווווולם. אפשר גם לפתוח אותו לכולם חוץ מאנשים מסויימים – פשוט כתבו את השם שלהם בתיבה הלבנה. אפשר לכתוב שם גם שם של רשימה, אם אתם רוצים למשל שרשימת “אנשים מהעבודה” לא תדע מתי אתם לא בדיוק עובדים אלא בודקים מה חדש בפייסבוק…

 

fb4

האפשרות השנייה היא לפתוח את הצ’אט למספר אנשים מצומצם, וגם כאן אפשר לכתוב שמות של אנשים ספציפיים או של רשימות שיצרתם, למשל – לכל החברים הקרובים, לכל בני המשפחה וכו’. אפשר כמובן להוסיף גם כמה אנשים וכמה רשימות ביחד:

 

fb5

 

האפשרות האחרונה היא לכבות את הצ’אט לגמרי.

 

2. רוצים להישאר חברים, לא רוצים לקבל עדכונים | או: איך לבקש מפייסבוק להראות לכם רק דברים מסויימים שהחברים מפרסמים

מכירים את האנשים האלה שכותבים סטטוס כל חמש דקות, ולרוב זה מסתכם ב”חמישי שמח!” או “החיים יפים אז תחייכו” ואתם מרגישים שבזבזתם שנייה חשובה מאוד מהחיים על קריאת עוד סטטוס חסר משמעות? הנה מה שאפשר לעשות, בלי לפגוע אישית באף אחד:

חזרו לרשימות שלכם – ע”י לחיצה על Friends בתפריט שמשמאל.

לחצו על אחת הרשימות, או צרו חדשה, (למשל של אלו שאינכם רוצים לדעת יותר מדי מה קורה בחייהם מצד אחד, אבל לא רוצים למחוק אותם לגמרי כדי לא להעליב אותם מצד שני).

בעמוד שייפתח, לחצו על Manage List ועל Choose Update Types:

fb2

 

שם תוכלו להחליט אילו עדכונים אתם כן רוצים לקבל מאותה רשימה של אנשים ולהוריד את ה-וי ממה שלא מעניין אתכם:

 

fb6

 

3. שמים קץ לחברים הטבעונים שמגזימים עם תמונות הזוועה | או: איך להפסיק לראות עדכונים מאנשים בלי שידעו על כך ובלי להעליב אותם

יש לי הרבה חברים טבעונים. אין לי בעיה איתם, להיפך, אני לפעמים מקנאה בהם שהם מצליחים לחיות את אורח החיים הזה. מה שכן, יש לי בעיה גדולה עם התמונות שחלקם מעלים, שעושות לי רע על הנשמה, ועם כל הכבוד למאבק הצודק שלהם בסבל של בעלי החיים – רוב הסיכויים שסרטונים של חזירים משחקים עם כלבים יגרמו לי יותר ללכת לכיוון טבעונות מאשר תמונות של משחטות…

ושוב באה הדילמה – למחוק את אותו חבר לגמרי ולהסתכן בפגישה מקרית איתו ברחוב? אין צורך, אפשר לעשות כך:

ברגע שרואים תמונה או תוכן שאתם לא רוצים לראות יותר, לחצו על החץ שלידו ואז לחצו על I don’t want to see this. פייסבוק ידע לסנן תכנים דומים בעתיד, ואם תבחרו ב-Unfollow – לא תצטרכו יותר לראות אף עדכון מאותו בן אדם על הקיר שלכם – אבל תישארו חברים.

fb7

4. לא, אני ממש לא מתכוונת לעשות לייק לעמוד של חיתולי האגיס! | או: איך להפסיק לראות פרסומות מסויימות

מכירים את הפרסומות שצצות לכם על הקיר ופשוט לא עוזבות? או העמודים שמראים כמה חברים שלכם כבר עשו עליהם לייק? אפשר להיפטר מהם בקלות. כשאתם רואים פרסומת אותה תשמחו להעלים מן העין, או עמוד שלוחץ עליכם “לאהוב” אותו, לחצו על החץ שלצידו ואז על Hide all ads from… זה יעשה את העבודה.

fb8

 

5. הגבת? נדפקת! | או: איך להפסיק לקבל התראות לא מעניינות

איזו טעות זו היתה, להגיב לחברה על המעיל החדש וההורס שהיא קנתה. גם 4 שעות אחרי שהגבתי אני ממשיכה לקבל עדכונים מעוד 100 חברים אחרים שהיה להם משהו ממש חשוב להגיד על המעיל. אז זהו, שאפשר להפסיק את הטרדה הזאת:

היכנסו לפוסט שעליו הגבתם וממנו אתם ממשיכים לקבל עדכונים מציקים. תוכלו לראות מתחתיו, ליד אפשרויות הלייק והתגובות, גם אופציה להפסיק לקבל התראות על הפוסט:

fb9

6. הסטטוס שלא היה | או: איך לפרסם סטטוס לקבוצת חברים מסויימת בלבד

בזמן שישראל היתה נתונה תחת מתקפת טילים בצוק איתן, היה לי חשוב להראות ל”עולם” (כלומר, לחברים הלא-ישראליים שלי בפייסבוק), מה אנחנו עוברים פה. לא את כל הדברים שרציתי לשתף איתם רציתי להראות גם לחברים הישראליים שלי, מהסיבה הפשוטה שהם חיים בארץ ויודעים מה קורה ואין צורך להציף אותם במידע שלא יחדש להם כלום. אז יצרתי רשימה של כל החבר’ה מחו”ל, ובמשך כל המלחמה עידכנתי סטטוסים והעליתי סרטונים באנגלית, שרק הרשימה של החו”לניקים יכלו לראות. עשיתי את זה ככה:

לאחר יצירת הרשימה והוספת האנשים (הסברים בסעיף 1), כתבתי את הסטטוס או העליתי את התמונה/הסרטון. לפני הלחיצה על Post, לחצתי על Public ונפתח חלון אפשרויות, שם בחרתי בדיוק מי אני רוצה שיראה את הפוסט:

fb12

אגב באותו חלון אפשר גם לבחור שרק אתם תראו את מה שכתבתם. למה זה טוב? למשל, אם מצאתם לינק לסרטון שבא לכם לראות יותר מאוחר, תוכלו להשתמש באופציה הזאת – העלו סטטוס עם הלינק ובחרו באפשרות שרק אתם תראו אותו, ממש כמו שמשתמשים ב”סימניות” לאתרי אינטרנט שרוצים לחזור אליהן מאוחר יותר.

7. אופס, לא היית אמור לראות את זה! | או: איך להסתיר סטטוס מחברים מסויימים

הצהרתם על חופשת מחלה וקפצתם להביא אקמול מהסופר פארם (ובדרך לשבת לקפה קצר עם ידיד שבמקרה היה באזור ואתם ממששששש רוצים להעלות סלפי ביחד)?

אפשר לפרסם בראש שקט – הבוס לא חייב לראות את זה:

כמו בסעיף הקודם, מעלים את התמונה, עושים צ’ק אין ולפני שלוחצים על Post בוחרים ב-Public ואז ב- Custom.

יופיע לכם חלון ובו תוכלו לכתוב ספציפית מי אתם לא רוצים שיראה את הפוסט תחת Don’t share this with, אם זה שם של מישהו (הבוס) או רשימה של אנשים (החברים מהעבודה):

fb13

8. כאילו לא מספיקות לי הקבוצות בוואטסאפ… גם פה אתם כותבים לי כל רגע? | או: איך להימנע מהתראות על כל הודעה שמישהו שולח

הוסיפו אתכם לקבוצת צ’אט של מפגש מחזור עם כל החבר’ה מהצבא, אבל הם לא מפסיקים לקשקש ואתם לא מפסיקים לקבל התראות לנייד. אפשר להשתיק אותם, ממש כמו בוואטסאפ:

היכנסו להודעה המטרידה ולחצו על כפתור האפשרויות. שם, לחצו על  Mute Conversation:

fb14

בחלון שייפתח, בחרו אם להשתיק את ההודעות לשעה, עד שמונה בבוקר או עד שתחליטו אחרת:

fb15

9. בחיי שאין לי קשר לתיוג הזה | או: איך להימנע מתיוגים בלתי רצויים

אם יש משהו מעצבן בפייסבוק, זה שכל אחד יכול לתייג אותנו בתמונות. אם מדובר על תמונה שלנו זה עוד בסדר, הבעיה מתחילה כשאנחנו פתאום מוצאים את עצמינו מתוייגים בתמונה של כיסויים חדשים לאייפון שמוצעים למכירה, ביחד עם עוד 41 אנשים שאין לנו קשר אליהם. התמונה מופיעה לנו על הקיר האישי וכל החברים יכולים לראות את השטות הזאת.

הנה דרך פשוטה ומהירה לטפל בזה ולבקש מפייסבוק שלא ישים שום דבר בו תוייגתם על הקיר האישי שלכם בלי שאישרתם אותו לפני כן:

בדף הבית של פייסבוק לחצו על החץ ליד אייקון המנעול:

fb16

בעמוד שנפתח, תחת Timeline and Tagging:

ליד Review posts friends tag you in before they appear on your timeline לחצו על Edit:

fb19

בעמוד שייפתח, תוכלו לבחור אם להפעיל את האופציה או לכבותה. אם תבחרו ב-Enable, מעתה כל מי שיתייג אתכם בתמונה – תקבלו על כך התראה, תוכלו לבחון את התמונה לפני כן ולהחליט אם להוסיף אותה לקיר שלכם או לא:

fb20

וכך זה נראה כשמנסים לתייג אתכם, אתם יכולים להחליט אם להוסיף את הפוסט לקיר שלכם או להסתיר אותו, ועד שתחליטו – הוא לא יופיע:

fb21

10. אזכורים בתגובות – לעיניכם בלבד | או: מי רואה כשמזכירים את השם שלי בתגובות?

מכירים את זה שמישהו מתייג אתכם בתגובה ואתם מקבלים התראה על כך? מסתבר שזה אחד הדברים החכמים שפייסבוק יכלו לעשות. יש להבחין בין המילה Tagging – תיוג (בתמונה, למשל) לבין Mention – אזכור (בתגובה למשל, כשמשתמשים בתו @ ולאחריו השם שלכם).

כשכל העניין הזה רק התחיל וקיבלתי התראות מאנשים שהזכירו את השם שלי בתגובות לפוסטים של אחרים, קצת התעצבנתי. הרי ביקשתי מפייסבוק לא לאפשר לתייג אותי בלי שאני מאשרת לפני כן. אחרי כמה זמן הבנתי שזה לא המצב, וכשמזכירים אותי בתגובות העניין פרטי לגמרי, כלומר – הפוסט לא יופיע על הקיר שלי לעיני כל אם הזכירו את השם שלי בתגובות שלו. הרעיון מאחורי אזכור הוא למשוך את תשומת הלב של מישהו לפוסט מסויים. ראיתם כתבה שיכולה לעניין חברים שלכם? מנשנו אותם (מלשון mention) בתגובה ואל תדאגו – זה לא יופיע להם על הקיר, אלא רק יצוץ להם בהתראות כדי שלא יפספסו את הפוסט.

כך זה נראה:

fb22

לסיכום…

כפי שאפשר ללמוד, פייסבוק יכול להיות מקום מאוד נקי ומוגן מבחינת פרטיות, רק צריך לדעת איך לשחק עם ההגדרות. אתם יכולים להיות שקטים ולדעת שאם הסתרתם פוסט מסויים ממישהו, הוא לא יראה אותו בשום אופן דרך החשבון שלו (קרי, האפשרות היחידה של אותו בן אדם לגלות את מה שניסיתם להסתיר ממנו היא רק אם מישהו אחר יראה לו את הפוסט…. כך שעדיין יש לשמור על מידת זהירות מסויימת).

מילת המפתח היא רשימות. צרו לכם רשימות של אנשים ואז יהיה לכם הרבה יותר קל לסווג את המידע שאתם משתפים. עשו לכם רשימות של אנשים מהעבודה, מהלימודים, מחו”ל, רשימה של אלה שנעלבים בקלות, רשימה של אלה שמעלים רק תמונות של אוכל שממש לא בא לכם לראות, רשימה של אמהות שמעלות כל דקה תמונה של הילד שלהן עושה קקי בסיר, רשימה של בעלי שיער ג’ינג’י, של אקסים, של פולניות שמתלוננות על כל דבר, רשימה של תומכי ביבי, רשימה של תושבי פתח תקווה, כל מה שעולה בדעתכם! אף אחד חוץ מכם לא יידע על הרשימות ולא יראה תחת מה סיווגתם אותו, והרי מה שלא יודעים – לא כואב 🙂

אין בעד מה.